Sanki Çocuk Okumasın Diye Bir Sistem Geliştirilmiş

Sanki Çocuk Okumasın Diye Bir Sistem Geliştirilmiş

<Sanki Çocuk Okumasın Diye Bir Sistem Geliştirilmiş

BTP Genel Başkan Yardımcısı Seçil Mumcuoğlu’ndan üniversiteyi kazanan gençleri bekleyen barınma sorununa dikkat çekti, sınavsız üniversite çağrısı yaptı.

 

Bağımsız Türkiye Partisi’nden (BTP)  Genel Başkan Yardımcısı Seçil Mumcuoğlu eğitim sistemi üzerine değerlendirme yaptı.

Üniversite sınavlarına değinen Mumcuoğlu, “Çocuklar üniversite sınavlarını geçirdiler, tercihlerini yapıyorlar ve tercihleri dolayısıyla pek çoğu kuvvetle muhtemel şehir dışına çıkacaklar” dedi ve barınma sorununa dikkat çekti.

Üniversite gençliğinin barınma sorunu

Haberin İçinden programında Gülgun Feyman’a konuk olan Mumcuoğlu, “Bu çocukların kalmak için yere ihtiyacı olacak ve maalesef KYK bu ihtiyacı tam olarak karşılayamıyor. Nereden bakarsanız bakın adeta çocuk okumasın diye bir sistem geliştirilmiş. KYK'ya giremez ise bu öğrencinin özel bir yurtta kalması gerekiyor bunu da karşılamak çok güç. Arkadaşlarımla bir ev tutayım dese, İstanbul şartlarını düşünürsek en kötü evin 6-7 bin bandında hatta daha da pahalı olduğunu görüyoruz” dedi

Bizim çocuklarımız zeki…

Bir ülkenin en büyük zenginliğinin gençliği olduğunu belirten Seçil Mumcuoğlu şu değerlendirmeyi yaptı; “Adam köyünde kazanamıyor, ‘çocuğum okusun’ diyor ama yok harcına zam, yok yurt parası vs. Zaten hayat almış başını gidiyor, çocuğa verdiğiniz kredinin kıymete değer bir tarafı yok.  Böyle korkunç bir sarmalın içerisindeyiz. Bir milletin, devletin, hükümetlerin en büyük serveti aslında gençleridir. Gençlere yatırım yapılmalıdır.  En büyük hazinemiz bizim gençler. O gençler okuyacak. Prof. Dr. Haydar Baş'ın yıllarca söylediği gibi çocuklarımızın sınavsız bir şekilde üniversitelere girmelerini sağlayalım çünkü bizim çocuklarımız zeki.”EK:Haber videosunun linki