Prof. Dr. Haydar Baş’a Vuslatının 3. Yılında Görkemli Anma…

Prof. Dr. Haydar Baş’a Vuslatının 3. Yılında Görkemli Anma

<Prof. Dr. Haydar Baş’a Vuslatının 3. Yılında Görkemli Anma…

 

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, Haydar Baş’ın tıpkı Atatürk gibi ömrünü Türk milletinin bağımsızlığına adadığını ifade ederek, “Böyle bir günde bütün insanlığa göstereceğimiz şey bu fikrin arkasında dimdik ayakta durmaktır” dedi.

 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) vuslatının 3.  yıl dönümünde merhum Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ı andı.

14 Nisan 2020’de Hakk’a yürüyen Haydar Baş’ın Trabzon Akçaabat’taki kabri gün boyu ziyaretçi akınına uğradı, burada dualar edildi, Kuranı Kerim okundu, hatimler indirildi.

İftar sonrası ise Türkiye’deki tüm BTP teşkilatlarının yanısıra Almanya, Azerbaycan, KKTC, Tataristan gibi ülkelerde eş zamanlı programlar düzenlendi.

Kuran- Kerim okunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan bu programlar Meltem Medya gurubu kanallarından canlı yayınlandı.

Prof. Dr. Haydar Baş’ı anma programlarının İstanbul ayağına Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş da katıldı.

 

“Yıllanmış fitnelere tekme atan adam”

 

Prof. Dr. Haydar Baş’ı yıllanmış fitnelere tekme atan adam olarak tarif eden Hüseyin Baş konuşmasında hem Haydar Baş’ın hem de Mustafa Kemal Atatürk’ün bu milletin her platformda bağımsızlığı için mücadele eden isimler olduğunu söyledi.

Hüseyin Baş’ın konuşmasından notlar şöyle;

 

“Atatürk idealinde ne varsa onu anlattı”

 

-Haydar hoca öyle bir adamdı ki, sert rüzgarların nereden eseceğini görür, o rüzgarlara karşı önlemini alırdı. Bunu dünyada yapabilen çok insan yoktur. Zaten böyle insanlar dünya sahnesine 100 yılda bir gelir. Bakın biz bugün Haydar hocanın fikirlerini anlatıyoruz, başka insanlara sataşmıyoruz. Siz Haydar hocanın fikirlerini bir anlasanız şunu göreceksiniz; Bu topraklara 100 yıl önce Atatürk geldi, Türk milleti o şansı değerlendirdi. Sonra da bir de Haydar hoca geldi, aslında baktığınızda Atatürk ideali olan ne varsa bu topraklarda onu anlattı. Ama milletimizin hala bir şansı var, o şansı da bu salonda. Bunu değerlendirirse, Türkiye Cumhuriyeti’ni dünya lideri yapma yolunda ilerletebiliriz

 

“Zenginliğin formülünü önüne koyan lider…”

 

-Eğer bir ülkenin parası başka ülkelerde geçerliyse o ülke güçlüdür. Eğer bir ülkenin parası başka ülkelerde geçerli değilse o ülke güçsüzdür. Haydar hoca bu temel nüansı fark etti ve 'Biz Milli Ekonomi Modeli ile milli paralarla ticaret yapacağız, bizim paramız dünyanın her yerinde geçerli olacak ve bizler de zengin insanlar statüsüne geçeceğiz' dedi. Bugün gördüğünüz ekonomik okumaların tamamında birinin zenginleşmesi için bir diğerinin fakirleşmesi gerekir. Eğer biri haddinden fazla bir şeye sahipse emin olun ki o sizin olması gerekirken onun olmuştur. Sistem bunun üzerine kuruludur. Emme basma tulumba gibi biri aşağı biri yukarı. Haydar hoca ise dünyaya şunu gösterdi; Kavga etmeden, savaşmadan hepimiz zengin olabiliriz. Şimdi dünyada bütün insanlar oturup ekonomi bilimini konuşuyor. Bakın yüzyıllardır Haydar hocanın ortaya koyduğu bu temel ince fikri hiç kimse ortaya koyamadı.  Haydar hoca nasıl bir şans biliyor musunuz? Hep şunu söylerdi; Türk milleti dünyanın en zengin milleti olacak. Bunun formülünü önünüze seren bir lider.

 

“Gerçek Atatürk’ü Haydar hoca anlattı”

 

-Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşlarıyız ve onurluyuz, gururluyuz. Dünyaya bir daha gelsek birçoğumuz, 'Türk olarak gelmek istiyorum' deriz. Bu onuru ve gururu bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk verdi. Hepimiz Atatürk'ü anarız, anlatırız ama hiçbirimiz Atatürk'ü anlayamamışız. Yüzyıla yakın bir zamandır sizin önünüze onlarca farklı Atatürk kondu. Bu Atatürklerle birlikte sizlere bir yol çizildi, siz şekillendirildiniz. Ama hiç kimse bize gerçek Atatürk'ten bahsetmedi. İşte bunu en layıkıyla ortaya koyan adam Haydar hocaydı.

 

“Ekonomik bağımsızlık için Milli Ekonomi Modeli’ni ortaya koydu”

 

-Atatürk milli mücadeleyi savaş meydanlarında vermişti. Büyük Taarruz ile birlikte düşmanı Anadolu'dan temizlemiştir. Peki Atatürk'ün mücadelesi bitmiş midir? Atatürk şunu söylemiştir; Ekonomik bağımsızlığı olmayan bir milletin sosyal ve siyasi bağımsızlığından bahsedilemez. Atatürk Lozan görüşmelerine gönderdiği ismet İnönü üzerinden yaptığı mücadeleler dahil her bir platformda Türk milletinin ekonomik bağımsızlığı için mücadele etmiştir. Haydar hoca da bakın, Türk milletinin ekonomik bağımsızlığını sağlamak için Milli Ekonomi Modeli'ni ortaya koydu.

 

“Ömrünü bu milletin kardeşliği için harcadı”

 

Atatürk her mecrada Türk milletinin bağımsızlığı için mücadele etti. Lozan'da Kürtlere özerklik vereceksin, Çerkeslere vs. özerklik vereceksin diyorlar. Atatürk de, 'bunların hepsi Türküm diyen Müslümanlardır, hiçbiri azınlık değildir' diyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinin siyasi bağımsızlığını Atatürk 72 milleti kardeş yaparak sağlamıştır. Bugünün siyasileri o 72 milletin tarihinin üzerinde tepinerek bizi ayrıştırmaya çalışıyor. Benim babam ömrünü bu milleti kardeş yapmaya harcadı. Bizler de O'na söz olsun, Kürdüyle Türküyle, Lazıyla Çerkesiyle, Alevisiyle Sünnisiyle Caferisiyle kardeş olacağız ve onları öyle bir çatlatacağız ki, dünya sahnesine işte o 'Ne mutlu Türküm Diyene'nin gücünü göstereceğiz. Ben söz veriyorum, siz söz veriyor musunuz? Böyle bir günde bizim dünyaya göstereceğimiz şey üzüntü değildir. Böyle bir günde bütün insanlığa göstereceğimiz şey bu fikrin arkasında dimdik ayakta durmaktır.

 

“Haydar hocadan edindiğimiz maksat…”

 

Bizler Haydar hocadan Türkiye Cumhuriyeti devletinin bağımsızlığını, milletin birliğini beraberliğini, kardeşliğini temin etmek üzere ve Türk milletinin alnı açık, başı dik, yüzü ak bir şekilde dünyada dolaşabilmesini sağlayacak sosyal, siyasi reformları hayata geçirmek üzere bir maksat edindik. Bu maksat bizi ömrümüzün sonuna kadar götürür. Biz günün sonunda ya bunu başarırız ya da bu uğurda canımızı veririz. Sonunda biz her türlü kazanırız

 

Prof. Dr. Haydar Baş’ı anma programı Haydar Baş’ın konuşmalarının yer aldığı sinevizyon gösterisiyle ile sona erdi.ek:haber videosunun linki