Eğitimci - Yazar Berrak Uzun ”Yeşilin Kızı Anne” Kitabını İnceledi

Bu hafta Eğitimci - Yazar Berrak Uzun tarafından incelenen kitap Yeşilin Kızı Anne oldu.

<Eğitimci - Yazar Berrak Uzun ”Yeşilin Kızı Anne” Kitabını İnceledi

Kitap Adı: Yeşilin Kızı Anne

Orijinal Adı: Anne Of Green Gables

Yazarı: L. M. MONTGOMERY

Dili: Türkçe

Çevirmen: Esra Damla İpekçi

Sayfa Sayısı: 328

Yayın Tarihi:15.01.2020

Yayınevi: SaltOkur

 

Merak ve çocukluk hatıralarımı yad etme dürtüsüyle başlayıp hüzünle bitirdiğim, akıcı dili ve kurgusu ile insanı sürükleyen kitaplardan biri “Yeşilin Kızı Anne”

 Dizi filmlere kafa yorup, gelecek bölümü beklemek yerine; özellikle çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırmak ve bu doğrultuda onlara örnek olmak isteyen ebeveynler için, okuma saatlerinizi renklendirecek bir öneri.

Lucy Maud Montgomery tarafından 1908 yılında yazılmış “Yeşilin Kızı Anne( Anne Of Green Gables)” yazarın ilk kitabı. Farklı versiyonlarda çizgi filmi yapılan, sinemaya uyarlanan, çocuklar için kısaltılan kitap; dizisi yapılıp yoğun ilgiyle karşılaşınca sonunda tam metin olarak Türkçe ’ye çevrilmiş.

“Yetimhaneden erkek çocuk evlat edinmek isteyen Marilla ve Matthew Cuthbert kardeşler büyük bir yanlış anlaşılma sonucu; karşılarında kızıl saçlı, aşırı konuşan bir kız çocuğu bulurlar. Onu geri göndermekle yanlarında tutmak arasında yaşadıkları kararsızlık sonucunda ona bir şans vermeye karar verirler. Matthew ilk görüşte bu sevimli kıza ısınsa da katı kurallara sahip Marilla için onu sevdiğini kabullenmek zaman alacaktır.

Kızıl saçları ve çilleriyle kavgalı, uçsuz bucaksız hayal gücüne ve konuşma yeteneğine sahip Anne Sherley yaşam enerjisi ve başarı hırsıyla sizleri bekliyor.